Blog

Jak wprowadzić nowy produkt na Kanał tradycyjny – charakterystyka sklepów?

Rynek sklepów niezależnych od ponad dwudziestu lat jest w ciągłym odwrocie i traci udziały rynkowe. Po wprowadzeniu gospodarki rynkowej, segment ten przeżywał przez kilka lat bardzo dynamiczny rozwój, zabierając udziały państwowym przedsiębiorstwom handlowym, które w bardzo krótkim czasie zniknęły z rynku. Odbywały się również na tym rynku procesy konsolidacyjne, które dały początek wielu polskim sieciom handlowym i grupom skupionym najczęściej […]

Jak wprowadzić nowy produktu na rynek spożywczy? FMCG

Czy wprowadzenie na rynek krajowy bądź zagraniczny nowego produktu spożywczego to sprawa prosta?
Odpowiedź brzmi: NIE. Proste jest jedynie na rynku gdzie działa monopol, duopol bądź gospodarka kierowana, scentralizowana.
Na rynkach gdzie występuje zasada wolnej konkurencji, czy niewidzialnej ręki, nowe produkty spożywcze na rynku fmcg muszę spełnić kilka zasad, które postaram się poniżej przedstawić i opisać.

1. Wartość nowego produktu dla odbiorcy.
Musimy określić, […]

Umowa agencyjna (agenta handlowego) – wzór umowy

Częstym problemem podczas rozpoczynania współpracy z agentem handlowym czy reprezentantem firmy na danym obszarze, bądź w kraju, jest skonstruowanie właściwej umowy (korzystnej dla obu stron).
Czym jest i jak powinna wyglądać dobra umowa handlowa z agentem wprowadzającym nasz nowy produkt do sieci handlowych w kanale tradycyjnym czy też nowoczesnym.

Umowa agencyjna jest używana w warunkach działalności gospodarczej. Na jej podstawie Agent podejmuje […]

Jak wprowadzić produkt do dystrybucji / sieci handlowej?

Wielu przedsiębiorców rozpoczynając sprzedaż swoich produktów staje przed trudną decyzją wyboru najlepszej strategii ich wprowadzenia na krajowy bądź zagraniczny rynek. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw decyzja jest szczególnie trudna. Ponieważ nie dysponują one aż takim zapleczem finansowym jak międzynarodowe koncerny.
Często zauważam ten problem połączony z brakiem wsparcia marketingowego (które de facto często w umowie na wyłączność, działania marketingowe przechodzą na moją […]