Jak wprowadzić produkt do dystrybucji / sieci handlowej?
Wielu przedsiębiorców rozpoczynając sprzedaż swoich produktów staje przed trudną decyzją wyboru najlepszej strategii ich wprowadzenia na krajowy bądź zagraniczny rynek. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw decyzja jest szczególnie trudna. Ponieważ nie dysponują one aż takim zapleczem finansowym jak międzynarodowe koncerny.
Często zauważam ten problem połączony z brakiem wsparcia marketingowego (które de facto często w umowie na wyłączność, działania marketingowe przechodzą na moją stronę, dzięki czemu mogę wykorzystać swoje ponad 7 letnie doświadczenie w promocji i budowaniu marki).
W jaki sposób można wprowadzić swoje towary na krajowy bądź zagraniczny rynek? Polscy przedsiębiorcy mają do wyboru szereg strategii, wprowadzania swoich towarów do dystrybucji krajowej, czy to w kanale tradycyjnym czy też nowoczesnym (o HoReCa opowiem w następnym wpisie, ponieważ i tutaj posiadam doświadczenie), jest jeszcze kanał apteczny, który niestety wymaga długofalowych relacji (i tu pojawiam się ja cały na biało :).
Wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju oferowanego towaru, wielkości przedsiębiorstwa, rodzaju klientów do których kieruje swoją ofertę, historii ofertowania czy choćby regionalizacji.
Skorzystanie z usług agenta handlowego jest często najlepszym sposobem rozpoczęcia aktywnej polityki sprzedaży w nowym kanale na rynku krajowym bądź na obcym rynku. Wybór tej metody pociąga za sobą konieczność zawarcia odpowiedniej umowy o charakterze cywilnoprawnym (umowy agencyjnej).
Czy korzystanie z usług agentów handlowych jest korzystne? Istnieje kilka powodów dla których warto korzystać z usług agentów handlowych. Po pierwsze jest to stosunkowo tanie. Agenci handlowi działają jako niezależni przedsiębiorcy i nie są zatrudniani przez zleceniodawców. Nie trzeba im płacić pensji (ich wynagrodzenie- prowizja zależy od wielkości sprzedaży tzw. success-fee). Agenci przyjmują na siebie często koszt promocji sprzedawanego towaru, znalezienia nowych klientów i są pomocni w uzyskaniu informacji o wymogach prawnych związanych z dopuszczeniem danego towaru do obrotu.
Najważniejsze, to agencji tacy jak ja, którzy mają doświadczenie w branży, posiadają KONTAKTY. Nie ukrywam, że z większością kupców sieci handlowych czy dystrybutorów jestem na TY, bardzo często spotykamy się targach, wyjazdach zagranicznych, bądź mamy dobrą historię współpracy. Notatnik i wizytownik czy mailowa książka adresowa to największy skarb – powie Wam to każdy Dyrektor Handlowy 🙂
Zapraszam do współpracy.